wtorek, 6 stycznia 2015

Opuszczone miejsca w Puszczy Kampinoskiej i nie tylko, część 26

Dziwne dewocjonalia ozdobione piórem, tajemniczy portret na szafie, kapeć gigant i zimowa puszcza - to wszystko zmieściło się w tym odcinku:>

Dom z panią na szafie stał przy asfaltówce przez wieś na dalszych obrzeżach Puszczy Kampinoskiej. Na pierwszy rzut oka wydawał się zabity dechami i niedostępny, ale postanowiłam go sprawdzić. Gdy podeszłam do domu od podwórka, wszystko stało się jasne - brakuje drzwi, dom jest możliwy do zwiedzenia.W pierwszej chwili widzi się zielone wewnętrzne drzwi. Pomieszczenia po lewej to już kompletna ruina, te po prawej ukrywają wiesiexowe skarby.


Tak wygląda pierwsze pomieszczenie:
W drugim pomieszczeniu było jeszcze lepiej:
 Zajrzałam do szafy i zobaczyłam, że w środku jest jeszcze trochę dziwnych dewocjonaliów.Na szafie zauważyłam obraz. Zdjęłam go i okazało się, że to portret jakiejś kobiety.Dom Grubego i chudszego stoi niedaleko. Jest mały, murowany, wystawiony na sprzedaż. Drzwi są zniszczone. W środku widać, że ktoś tam posprzątał po śmierci lub wyprowadzce dawnych właścicieli. Mimo to dało się znaleźć kilka elementów wyposażenia.


Dom z kapciem gigantem odwiedziłam drugi raz w połowie listopada. Poprzednio, jeszcze latem, nie było możliwości wejścia do środka, teraz się pojawiła. Tak obiekt wygląda od zewnątrz:Dostępne jest jedno pomieszczenie. Wygląda tak:


Goła baba, krzyż i kapeć gigant :>

Jest jeszcze przybudówka gospodarcza. Jak to często bywa, jej środek wygląda jak połączenie warsztatu z jeszcze jednym pokojem:

Domek z Jezusem to jedna z najwcześniej odkrytych przeze mnie opuszczonych kampinoskich chatek. Kiedy rok temu przyjechałam tu pierwszy raz, wyglądał nieco lepiej, a jeden z obrazów - stojący pod ścianą "Jezusek" - był cały i miał się dobrze. Niestety, parę miesięcy temu to się zmieniło. Słoik wbity centralnie w obraz Jezusa pierwsze znalazły Tajemnicze Miejsca w Puszczy. TU zdjęcie Ewy. Gdy przyjechałam pod koniec grudnia, słoika już nie było.

Tak było w kwietniu:A tak, kiedy przyjechałam tam pod koniec grudnia i na początku stycznia:Niedaleko stoi jeszcze drugie gospodarstwo. Do niedawna było dostępne tylko od zewnątrz, w grudniu dało się zwiedzić główny budynek od środka. Tak było w marcu:

Tak w grudniu:
Zimową Puszczę Kampinoską oglądałam pod koniec roku na ścieżce przyrodniczej "Do Karczmiska", w okolicach Janówka, Wierszy i Brzozówki, kawałka Wilczej Strugi na czarnym szlaku z muzeum w Palmirach, potem jeszcze na ścieżce "Do Starego Dębu" od Dziekanowa Leśnego do uroczyska Na Miny. Tak wyglądała trasa od Truskawia do Karczmiska pod koniec grudnia:

Z Karczmiska doszłam zielonym, a potem niebieskim szlakiem przez Pociechę z powrotem do Truskawia:


Na drodze Pociecha-Truskaw po lewej mija się małą, nadrzewną kapliczkę. Rok temu była tu Matka Boska Częstochowska, potem ktoś ją pozdzierał, a potem został w to miejsce przyczepiony papież. Tak było i tak jest:Tak wyglądała zima przy Wilczej Strudze niedaleko Janówka i w okolicy:
Bagno Cichowąż przy ścieżce "Do Starego Dębu":
Droga gruntowa od kapliczki w Wierszach do Brzozówki i okolice:


Kiedy dziś jechałam przez Brzozówkę, zastałam jeszcze inny widok. Śniegu było mało, chociaż w nocy padał i zrobiło się ślisko. Został lód na mokradłach, a kolory różnych krzaczorów, traw i drzew wróciły.
Gdy wjeżdżałam do Brzozówki od strony szosy na Roztokę, drogę przebiegł mi łoś. A konkretnie dorodna klempa. To było moje czwarte spotkanie z tym zwierzęciem, a trzecie z tak bliska. Od razu wyskoczyłam z auta, ale jak już dobrze wiem, łosie potrafią biec galopem jak koń wyścigowy - łosiową przygodę na północnych obrzeżach Puszczy pokazałam TU. Tym razem zrobiłam tylko tyle:> Klempa biegła zupełnie jak koń, na mrozie z pyska leciały jej kłęby pary. Szkoda, że nie zdążyłam!


 ciąg dalszy nastąpi

1 komentarz:

  1. Bardzo mi się podobają Pani fotorelacje z Kampinosu. Szkoda, że niektórzy dewastują domy i niszczą bądź co bądź zabytkowe przedmioty. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń