środa, 3 maja 2017

Mazowieckie cmentarze ewangelickie i nie tylko, czyli wzdłuż Wisły do Płocka i z powrotem część 10

W przedostatnim odcinku tego cyklu pokażę Płockie Powązki, cmentarze prawosławny i żydowski, a do tego różne płockie widoki.


Cmentarz Stary w Płocku, nazywany Płockimi Powązkami, od Powązek warszawskich jest starszy o dziesięć lat. Został założony w 1780 roku. Był wtedy położony poza granicami miasta, dziś oczywiście znajduje się blisko centrum i naprzeciwko innego, bardzo ciekawego i dużego cmentarza rzymskokatolickiego. Dziś cmentarz jest czynny, ale pochówki tam są już znacznie rzadsze niż kiedyś.

Na rzecz cmentarza z inicjatywy stowarzyszenia „Starówka Płocka” od lat 90-tych prowadzone są kwesty (tak jak w przypadku warszawskich Powązek) i dzięki nim odrestaurowano część nagrobków.
Jeden z najciekawszych i najstarszych pomników na cmentarzu, ze względu na epitafium:Cmentarz prawosławny w Płocku też jest czynny. Został założony jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku, z tamtego czasu pochodzą najstarsze groby. Przy wejściu stoi zabytkowa, ale odnowiona Kaplica Świętego Michała Archanioła, pochodząca z drugiej połowy XIX wieku. Miałam szczęście, bo akurat ktoś tam sprzątał i pozwolił mi zajrzeć do środka.


Wyznawcy prawosławia zaczęli napływać do Królestwa Polskiego w latach 30-tych XIX wieku, gdy zaczęła się intensywna rusyfikacja. Byli to głównie urzędnicy i żołnierze.Cmentarz żydowski w Płocku to tak zwany cmentarz nowy. Ten stary był gdzie indziej i zniszczono go podczas II wojny światowej, potem powstał tam szkolny internat. Cmentarz nowy istnieje od końca XIX wieku. Są tutaj i pozostałości po tym starym (fragmenty macew przyczepione do muru), i nagrobki powojenne. Pośrodku stoi pomnik zamordowanych płockich Żydów.
Na koniec odcinka różne płockie widoki:

c.d.n.

1 komentarz:

  1. Na cmentarzu prawosławnym na zdjęciach pokazanych w tym odcinku,widać groby oficerów armii carskiej. Pierwszy to pułkownik Siejgij Wasiliewicz Bukowskij,zmarły 2 lipca 1907 roku. Na innym zdjęciu jest grób kapitana 21 Muromskiego Pułku Piechoty Gieorgija Gieorgijewicza Pienceliusa,zmarłego 1 lipca 1883 roku. Na kolejnym zdjęciu widać grób innego żołnierza 21 Muromskiego Pułku Piechoty,ale nie mogę odczytać nazwiska,bo jest częściowo przysypany śniegiem.

    OdpowiedzUsuń