sobota, 22 lipca 2017

Opuszczone wsie łemkowskie i inne miejsca w Beskidzie Niskim i Sądeckim, część 17

Widokowa droga na cmentarz wojenny w Sękowej, cerkiew w Kunkowej z przycerkiewnym cmentarzykiem łemkowskim i dwie inne czynne cerkwie - w Wojkowej i Czarnej.


Cmentarz wojenny w Sękowej niedaleko Gorlic to jedno z najpiękniejszych miejsc tego typu w regionie. Jak już tu parę razy wspominałam, podczas tras w Beskidy wkręciłam się w temat tutejszych cmentarzy z czasów I wojny światowej. W pierwszej chwili nie brzmi to zbyt fascynująco, ale gdy się już zacznie je zwiedzać, to trudno przestać.

Cmentarze powstały po I wojnie światowej, zwłaszcza Bitwie Gorlickiej, w której Rosjanie starli się z armią austro-węgierską. Ogromna ilość poległych sprawiła, że trzeba było gdzieś ich pochować i upamiętnić ich. Wtedy powstał pomysł budowy cmentarzy wojennych. Został on zrealizowany z rozmachem i z pomysłem. 

Jak zaczęłam je zwiedzać? Właściwie rozkręciło się to głównie dzięki kupionemu przypadkiem w cerkwi w Kwiatoniu przewodnikowi "Cmentarze z I wojny światowej w powiecie gorlickim" (autor Paweł Kutaś), w którym wszystko jest ładnie sfotografowane i opisane, do książki dołączona jest też mapka.

Co jest niezwykłego w tych cmentarzach? Po pierwsze architektura - projektowali je wybitni architekci, w tym Dušan Jurkovič ze Słowacji i Hans Mayr z Niemiec. Nie jestem żadnym znawcą architektury, ale jako zwykły obserwator mogę powiedzieć, że to coś w rodzaju połączenia monumentalizmu z wyrafinowaną sztuką ludową. Są skomplikowane drewniane konstrukcje przypominające styl góralski, trafiają się też wielkie kamienne kolumny, tarasy, widoczne z daleka wysokie pomniki. Robi to wrażenie.

Po drugie - lokalizacja. Część z tych cmentarzy znajduje się blisko szos, tuż obok cmentarzy parafialnych, ale raz po raz trafiają się też takie, do których trzeba podejść ładny kawałek pod górę. Nagrodą jest i znalezienie cmentarza, i oglądanie pięknych widoków. Tak było w przypadku cmentarza w Sękowej, położonego na górce. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku tych miejsc, do celu prowadzą znaki wyglądające jak czarno-biały kwadrat przepołowiony po przekątnej. Jak ścieżka przyrodnicza. Zaparkowałam gdzieś przy moście i według mapy starałam się znaleźć właściwą dróżkę, co też często do łatwych zadań nie należy - oznakowanie niekiedy szwankuje. W końcu znalazłam drogę i ruszyłam stromą dróżką pod górę:Widoki na Beskidy w rejonie Gorlic coraz lepsze:
No i widać cel wspinaczki, czyli cmentarz wojenny:
Charakterystyczne dla tych cmentarzy jest to, że razem leżą żołnierze z obu stron barykady. Podczas bitwy gorlickiej w 1915 roku przeciwko 217 tys. żołnierzom niemieckich i austro-węgierskich stanęło tylko 70-80 tys. Rosjan. 2 maja zaczęła się bitwa. Wojska cesarskie stopniowo wypierały Rosjan z zajmowanych pozycji. W rejonie Sękowej toczyły się jedne z najcięższych walk. Tutaj zresztą trwały one z przerwami już od marca. Rosjanie bitwę przegrali, a klęska ta wpłynęła na losy nie tylko I wojny, ale i Rosji w ogóle, przyczyniając się do wybuchu rewolucji październikowej. Po bitwie zostało kompletne pobojowisko. Wszędzie zdemolowane domy, zwłoki, szybko kopane groby.Podczas budowy cmentarzy starano się wybierać miejsca także pod kątem zalet krajobrazowych. Chowano w jednym miejscu wszystkich żołnierzy bez różnicy. Na części pomników są nazwiska konkretnych osób, a sporadycznie nawet ich portreciki, ale często tylko wzmianka o narodowości, zwłaszcza w przypadku Rosjan.


To jeden z bardzo nielicznych grobów, na których znajduje się portret zmarłego żołnierza:

Pierwotny projekt zakładał zbudowanie na tej konstrukcji 30-metrowej kaplicy z kamienną kulą na szczycie, ostatecznie skończyło się na pozostawieniu tej "pergoli".

Kunkowa i Leszczyny to miejsca, które koniecznie trzeba obejrzeć będąc w rejonie Gorlic w Beskidzie Niskim. To pięknie położone wioski z drewnianymi cerkwiami i cmentarzami. Cisza i spokój. Tak było w Kunkowej:


Zostawiłam autko pod domem kultury i poszłam pod górkę do cerkwi, mijając odpoczywającego klasyka polnych dróg;>


Przy cerkwi oczywiście cmentarz łemkowski na zboczu góry:
Na koniec dwie kolejne użytkowane cerkwie z małymi cmentarzami łemkowskimi - najpierw ta w Wojkowej:

A tu cerkiew i przycerkiewny cmentarzyk we wsi Czarna:
c.d.n.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz