czwartek, 11 lipca 2013

Kołbiel. Opuszczony internat w Pałacu Zamoyskich

Pałac Zamoyskich zbudowany ok. 1866 roku. Żeby do niego dojechać, od Warszawy na rondzie trzeba zjechać w lewo do Kołbieli, potem szybko skręt w prawo do ul. Parkowej. Dostęp do środka utrudniony, ale jak się okazuje nie niemożliwy. Obok jest szkoła zawodowa, którą zlikwidowano. Wokół tak zwane "resztki parku krajobrazowego". Gdy patrząc na pałac od frontu pójdzie się w lewo, po lewej stronie w zaroślach będzie stary pomnik hrabiego, czy raczej dla hrabiego. Podobno rozdał majątek chłopom, a w czasach wojny w pałacu gościł Hitler. Ponoć gdzieś jest zdjęcie, na którym widać go, jak przemawia z tego balkonu. "Stara Wieś, to pańska fantazya, bezwątpienia, ale ileż tu wieśniaków o wypogodzonem obliczu, co kieliszka do ust w życiu nie wzięli". "Materyały do życiorysu Hr. Józefa Zamoyskiego" - za Centralną Biblioteką Rolniczą

7 komentarzy:

 1. Wspaniały budynek, piękna okolica. Nie wiem dlaczego, ale zdziwiłam się na widok zdjęcia lustra, w którym jest Twe odbicie - poczułam się jak Twój klon. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pałac Zamoyskich i takie traktowanie??? Hanba. Oby urzednicy wreszcie poszli po rozum do glowy i wrażliwość i wraz z chetnym inwestorem fachowo uratowano ten palac!!! Pamietam jak jeszcze wcale nie tak dawno wysoce karygodnie potrajtowano piekny klasycystyczny dwor k. Rudzienka, kiedy to wybudowano i zezwolono na to tak blisko niego oraz niszczac założenie parkowe, nową, nieladną architektonicznie szkołę. Dwor niszczal, karygodnie zaniedbywany przez urzędników a nawet zupelnie niechciany. Karygodne. Dwor tamten uratowal prof. Kwiatkowski.

  OdpowiedzUsuń
 3. W pałacu tym, we wrześniu 1939 roku hitler dekorował swoich żołnierzy. Jest nawet zdjęcie udekorowanego z zewnątrz pałacu, przygotowanego na jego uroczyste przyjęcie.
  http://rocznik.mbpw.pl/wp-content/uploads/2014/11/Rocznik-Wo%C5%82omi%C5%84ski-Tom-X.pdf
  Zdjęcie umieszczone jest na stronie Nr 31 powyższego linku

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedys tam mieszkalem ( palac byl przeznaczony na internat) - szkoda ze tak marnieje:(:(:(:(((((

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamietam kiedy 30 lat temu palac w Kolbieli byl w dosyc niezlym stanie. To co zobaczylem na zalaczonych zdjeciach to hanba I wstyd dla wladz tego regionu. Za takie zniszczenie dobra narodowego powinno sie pociagac do odpowiedzialnosci karnej. Zli gospodarze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniałe wspomnienia wróciły 😀 szkoda tylko że taki stan jego 😣

  OdpowiedzUsuń