wtorek, 1 stycznia 2019

Puszcza Białowieska, podlaskie cmentarze i inne miejsca część 27

W tym odcinku podlaskie cmentarze. Najpierw cmentarz żołnierzy radzieckich w Hajnówce, na którym można znaleźć kilka starych porcelanek. Potem stare cmentarze w miejscowościach Dubiny i Narew.


Cmentarz wojenny żołnierzy radzieckich znajduje się przy drodze na Białowieżę, przy samym wylocie z miasta, blisko puszczy i tuż obok cmentarza prawosławnego, po tej samej stronie ulicy. Po drugiej jej stronie jest cmentarz katolicki, pokazałam go TU. Na tym prawosławnym nie ma z kolei starych grobów. A radziecki przegapiłam i znalazłam go dopiero teraz.

Na tym niewielkim cmentarzu pochowano około 1200 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w czasie II wojny światowej. Tylko nieliczni zostali zidentyfikowani i niektórzy z nich mają tu dziś swoje portrety nagrobne, czyli tak ciekawiące mnie zawsze porcelanki. To rzadkie zjawisko na wojennych cmentarzach, gdzie chowa się wielu nieznanych żołnierzy, często w zbiorowych mogiłach. Tutaj porcelanek jest nawet kilka. A centralny pomnik powstał dopiero niespełna 10 lat temu.
Nagrobki mają z oczywistych względów formę pięcioramiennej gwiazdy. Bardzo ciekawy cmentarz radziecki znajduje się zresztą w Bornem Sulinowie, odwiedziłam go kilka lat temu, relacja TU. Tam też trafiały się portreciki.


Cmentarz prawosławny w Dubinach znajduje się przy szosie na Narewkę, widać go po prawej stronie drogi, gdy jedzie się od Hajnówki. Znakiem charakterystycznym jest kaplica z niebieskim dachem. Tuż obok wygodny duży parking. Cmentarz jest czynny, można znaleźć sporo starych grobów. Charakterystyczne dla prawosławnych cmentarzy wiejskich na Podlasiu są kolorowe pomniki- niebieskie, zielone, pomarańczowe. Niektóre wcale nie są takie stare, jak mogłoby się wydawać, najwyraźniej niektórzy chcą w taki sposób kultywować tradycję - i bardzo dobrze, bo wygląda to wyjątkowo pięknie. Ciekawe są też drewniane stare wielkie krzyże, które czasem zastępują kamienny pomnik.

Na tyłach cmentarza w Dubinach zauważyłam zadrzewiony teren, który najwyraźniej też był kiedyś cmentarzem. Można tam znaleźć resztki dawnych pomników, stary krzyż oparty o drzewo.

Cmentarz katolicki w miejscowości Narew zwiedziłam po drodze z Odrynek, które pokażę za jakiś czas, jadąc w okolice Białegostoku. Potem zorientowałam się, ze w tej okolicy są też inne ciekawe cmentarze, ale wtedy na zwiedzenie ich już brakowało czasu. Cmentarz znajduje się na skrzyżowaniu dróg poza samą miejscowością.
c.d.n.

1 komentarz:

  1. Witam
    Pierwszy pomnik na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Hajnówce wyglądał mniej więcej jak tu, tyle że jest na tym zdjęciu już trochę przerobiona wersja tej pierwszej . Dodano krzyże i wyburzono (nie wiedzieć dlaczego) betonową mogile przy nim
    https://get.google.com/albumarchive/107606047111085208799/album/AF1QipOv9bIStk0BC2TOvLYVrjJK5zsyjunygHsTLPHt/AF1QipMFIkfa1JQAukLf8SI8zWNB-ksBspjYS4x6yktF

    OdpowiedzUsuń