Cmentarz wojenny żołnierzy radzieckich znajduje się przy drodze na Białowieżę, przy samym wylocie z miasta, blisko puszczy i tuż obok cmentarza prawosławnego, po tej samej stronie ulicy. Po drugiej jej stronie jest cmentarz katolicki, pokazałam go TU. Na tym prawosławnym nie ma z kolei starych grobów. A radziecki przegapiłam i znalazłam go dopiero teraz.
Na tym niewielkim cmentarzu pochowano około 1200 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w czasie II wojny światowej. Tylko nieliczni zostali zidentyfikowani i niektórzy z nich mają tu dziś swoje portrety nagrobne, czyli tak ciekawiące mnie zawsze porcelanki. To rzadkie zjawisko na wojennych cmentarzach, gdzie chowa się wielu nieznanych żołnierzy, często w zbiorowych mogiłach. Tutaj porcelanek jest nawet kilka. A centralny pomnik powstał dopiero niespełna 10 lat temu.
Nagrobki mają z oczywistych względów formę pięcioramiennej gwiazdy. Bardzo ciekawy cmentarz radziecki znajduje się zresztą w Bornem Sulinowie, odwiedziłam go kilka lat temu, relacja TU. Tam też trafiały się portreciki.
Cmentarz prawosławny w Dubinach znajduje się przy szosie na Narewkę, widać go po prawej stronie drogi, gdy jedzie się od Hajnówki. Znakiem charakterystycznym jest kaplica z niebieskim dachem. Tuż obok wygodny duży parking. Cmentarz jest czynny, można znaleźć sporo starych grobów. Charakterystyczne dla prawosławnych cmentarzy wiejskich na Podlasiu są kolorowe pomniki- niebieskie, zielone, pomarańczowe. Niektóre wcale nie są takie stare, jak mogłoby się wydawać, najwyraźniej niektórzy chcą w taki sposób kultywować tradycję - i bardzo dobrze, bo wygląda to wyjątkowo pięknie. Ciekawe są też drewniane stare wielkie krzyże, które czasem zastępują kamienny pomnik.
Na tyłach cmentarza w Dubinach zauważyłam zadrzewiony teren, który najwyraźniej też był kiedyś cmentarzem. Można tam znaleźć resztki dawnych pomników, stary krzyż oparty o drzewo.
Cmentarz katolicki w miejscowości Narew zwiedziłam po drodze z Odrynek, które pokażę za jakiś czas, jadąc w okolice Białegostoku. Potem zorientowałam się, ze w tej okolicy są też inne ciekawe cmentarze, ale wtedy na zwiedzenie ich już brakowało czasu. Cmentarz znajduje się na skrzyżowaniu dróg poza samą miejscowością.
c.d.n.
Witam
OdpowiedzUsuńPierwszy pomnik na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Hajnówce wyglądał mniej więcej jak tu, tyle że jest na tym zdjęciu już trochę przerobiona wersja tej pierwszej . Dodano krzyże i wyburzono (nie wiedzieć dlaczego) betonową mogile przy nim
https://get.google.com/albumarchive/107606047111085208799/album/AF1QipOv9bIStk0BC2TOvLYVrjJK5zsyjunygHsTLPHt/AF1QipMFIkfa1JQAukLf8SI8zWNB-ksBspjYS4x6yktF