poniedziałek, 14 stycznia 2019

Puszcza Białowieska, podlaskie cmentarze i inne miejsca część 30

To już ostatni odcinek relacji z listopadowej minitrasy do Puszczy Białowieskiej i nie tylko. Na koniec dwa czynne stare cmentarze w Białymstoku, farny katolicki i prawosławny w rejonie ulic Wysockiego i Raginisa.


Cmentarz przy ulicy Raginisa został założony w 1886 roku. Na tablicy niedaleko wejścia można znaleźć historię tego miejsca. Cmentarz jest duży, na sporej jego części można znaleźć zabytkowe przedwojenne pomniki. Jak zwykle skupiłam się na wyszukiwaniu przedwojennych porcelanek, czyli portretów nagrobnych. To taki kawałek nieznanej historii, zwykli ludzie z dawnymi fryzurami, ubiorami.


Kolorowa porcelanka to bardzo rzadki widok:

Założony w 1887 roku cmentarz prawosławny w Białymstoku jest blisko farnego, przy ulicy Wysockiego, parkuje się wzdłuż tej ulicy. Warto wejść bramą bliżej skrzyżowania z Raginisa, niedaleko kaplicy cmentarnej, tam można znaleźć stare groby. Większa część cmentarza jest nowa, ale są też przedwojenne pomniki i portrety. Gdy zwiedzałam cmentarz, w kaplicy cmentarnej odbywało się jakieś nabożeństwo i słychać było ładne śpiewy cerkiewne.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz