poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Puszcza Białowieska, podlaskie cmentarze i inne miejsca część 22

W tym odcinku zdjęcia z białowieskiego Parku Pałacowego, a do tego cmentarz prawosławny w Brańsku i żydowski w Bielsku Podlaskim.


Cmentarz prawosławny w Brańsku łatwo znaleźć, skręcając w ulicę Mickiewicza na północ z drogi 681 czy 66. Parkuje się na klepisku pod bramą. Cmentarz jest czynny, niewielki i rośnie na nim sosnowy lasek, jak widać już na pierwszym zdjęciu. Warto szukać grobów także kawałek za nim. Cmentarz powstał na początku XIX wieku.

 

Charakterystyczne dla prawosławnych grobów kolorowe wstążki na kamiennych pomnikach:


Też charakterystyczny dla tych miejsc kamienny rzeźbiony "słup". Na jego szczycie prawdopodobnie był kiedyś metalowy krzyż, ale z biegiem czasu odpadł lub może został ukradziony. Często się widuje na prawosławnych podlaskich cmentarzach ten typ pomnika.Metal z drewnem w środku:


A na szczycie krzyża zatknięta figurka Jezusa już bez krzyża:


Ogrodzenie charakterystyczne raczej dla cmentarzy ewangelickich:Tu widać przykład takiego "kamiennego słupa" z krzyżem na czubku:


Tu po lewej też krzyż na czubku:

Okazały XIX-wieczny pomnik, postawiony w roku, w którym wybuchło powstanie styczniowe.


Cmentarz żydowski w Bielsku Podlaskim zaczęłam zwiedzać od bardziej zarośniętej strony, nie wiedząc, że bliżej głównej drogi przez miasto jest "najważniejsza" część. Szłam przez krzaczory, jakieś fundamenty, śmieci i szkło tam, gdzie według mapy miał być teren cmentarza. Leżał jakiś kamień, sprawdziłam, co to takiego:

 

No i są napisy po hebrajsku, czyli dobrze trafiłam. Ta część cmentarza jest zapuszczona, niestety także zaśmiecona. Kirkut powstał na początku XIX wieku. Podczas wojny na jego terenie Niemcy rozstrzelali około 200 Żydów. Upamiętnia ich pomnik, który pokażę niżej. Nie tylko wtedy, ale i po wojnie niszczono i rozkradano macewy. TU widać zdjęcie z pięknie zdobionymi macewami, które nie przetrwały tych czasów.


Znajdowałam w krzakach kolejne resztki pomników, póki co bardzo skromne:
Resztki ogrodzenia:
Aż tu nagle..Na jednym z grobów leżał kolorowy kucyk.


Dziwnie to wyglądało:


Im byłam bliżej ulicy Brańskiej, tym bardziej okazałe były pozostałości:
No i zobaczyłam odkryty teren cmentarza, to tam jest zdecydowana większość pozostałości oraz pomniki:
Na koniec trochę zdjęć z białowieskiego Parku Pałacowego. Najpierw zdjęcia z pochmurnego piątkowego popołudnia, gdy tylko tam przyjechałam:

Resztka dawnego wielkiego pałacu carskiego, spalonego w 1944 roku przez Niemców. Przy bramie jest dziś parking pokoi gościnnych BPN.


Tak zwany Dworek Gubernatora w parku, 1845 rok, najstarszy budynek w Białowieży.


A tutaj już słoneczne sobotnie popołudnie, prawie wieczór:


c.d.n.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz