poniedziałek, 18 marca 2019

Gostynin i leśne okolice, mazowieckie cmentarze ewangelickie część 4

To była ostatnia z trzech wycieczek leśnych po okolicach Gostynina, które zrobiłam podczas lutowej minitrasy. Tym razem wystartowałam z miejscowości Soczewka i obeszłam dookoła Jezioro Soczewka, z Krzywego Kołka podchodząc do opuszczonego cmentarza ewangelickiego w miejscu zwanym Mokre Niemieckie..


Ta wycieczka miała być w założeniu nieco dłuższa, ale samopoczucie niezbyt mi tego dnia dopisało. Udało się jednak zrobić to, co miało być gwoździem programu, czyli znaleźć opuszczony cmentarz ewangelicki położony w miejscu zaznaczonym na mapie jako Mokre Niemieckie. Szukałam go rok temu, gdy pojechałam w pierwszą trasę w okolice Gostynina. Wtedy nie udało mi się namierzyć tego miejsca, a warunki do chodzenia były kompletnie inne, panowała śnieżna zima i trzeba było brnąć w zaspach. Relacja z tej wycieczki TU. Tym razem śniegu nie było w ogóle, a do tego pogoda dopisała. Wystartowałam z miejscowości Soczewka. Można tam zaparkować pod kościołem i cmentarzem. Ruszyłam według niebieskich znaków w las wzdłuż brzegu jeziora Soczewka.


Droga przecina rzekę Skrwa Lewa. Z racji doświadczeń pokazanych w podlinkowanej wyżej śnieżnej wycieczce ta rzeczka kojarzy mi się z dzikością i przełażeniem po zwalonych pniach. Tutaj jest w wersji ugrzecznionej:>


Szlak szybko wchodzi na gruntowe leśne drogi, potem schodzi nad samo jezioro.
Dróżka zakręca w lewo, wchodzi się w las dalej od jeziora.

Doszłam do rozstaju dróg, mostka i spotkania ze szlakiem żółtym.


Widoki na bardziej już dziką Skrwę Lewą:Doszłam do Krzywego Kołka, tak jak wtedy w śniegu. To miejsce po dawnej osadzie leśnej. Charakterystyczna jest studnia, dziś pod wiatą. Można na niej przysiąść mimo chybotliwej pokrywy:> Dalej są jeszcze inne pozostałości, ale przyjrzałam się im bliżej później. W latach 80. były tu jeszcze zabudowania.


Czułam się trochę słabo, co w sytuacji bycia kompletnie samej w lesie ma pewne znaczenie. Ale było już tak blisko cmentarza ewangelickiego, którego szukałam. Może półtora kilometra. Ruszyłam tak jak podczas poprzedniej wycieczki leśną nie oznakowaną drogą na południe z postanowieniem szukania aż do skutku.Ktoś mi poradził w blogowych komentarzach, żebym szukała cmentarzyka tuż za pewnym uschniętym drzewem . Zapomniałam mu tym razem zrobić zdjęcia, ale jest bardzo charakterystyczne i widać je w relacji z poprzedniej wycieczki. "Tuż za" było nieco przesadzonym określeniem:> Wlazłam w krzaczory i szukałam na obrzeżach tej dużej polany. Zauważyłam grupę wyróżniających się starych drzew i poszłam tam - to zazwyczaj dobry trop, jeśli chodzi o zapomniane cmentarze ewangelickie, podobnie jak na przykład pagórki czy gęste, zbite krzaki lilaków. Tym razem stare drzewa faktycznie stały na terenie dawnego cmentarza osadników olenderskich. Pisałam o nich już wcześniej nie raz, między innymi TU.


Nietypowo dobrze zachowane ogrodzenie:


Słupy po dawnej bramie, jak w Ławach w Puszczy Kampinoskiej.


I nagrobki, jest ich dość dużo i są dość dobrze zachowane jak na taki zapomniany cmentarz w tym regionie. Trudno znaleźć bliższe informacje o tym miejscu, wzmianka między innymi TU. Tam właśnie wklejono ciekawe stare mapy, na których widać, że była tu po prostu wieś osadników niemieckich.Wygląda na to, że leśnicy pamiętają o tym miejscu:

Okazało się, że do cmentarza można też dojść wyraźnymi drogami leśnymi, nie błądząc po krzaczorach. Od jego drugiej strony pojawiła się wyraźna droga. Wróciłam do Krzywego Kołka właśnie tym sposobem:
I wtedy zauważyłam taką betonową "podłogę" za studnią pod wiatą. Pewnie to właśnie tu  w latach 80. znajdowała się baza studencka Akademickiego Klubu Jeździeckiego z Łodzi.


Na tyłach Krzywego Kołka mały pagórek z polnymi kamieniami.
Poszłam dalej według żółtych znaków, zgodne z nieco zmodyfikowanym planem szukając zakrętu w prawo przy dojściu szlaku konnego.

Kładka, przez którą przechodziłam rok temu, została chyba załatana:>Znalazłam szlak konny i ruszyłam na północ, już w kierunku Soczewki.


W tym lesie zrobiłam sobie na pniu dłuższy postój czytelniczy, poczułam się już trochę lepiej, ale to był dzień na nieco krótsze chodzenie. Poszłam dalej według szlaku konnego.Szlak konny wbrew mapie w pewnym momencie skręcił zdecydowanie w lewo. A ja przecież miałam się trzymać brzegów jeziora Soczewka. Poszłam więc bez znaków prosto i doszłam do takiego ładnego miejsca:Było jeszcze małe jeziorko w lesie z dużą wyspą pośrodku:
W końcu trzeba było jednak skręcić w lewo, ale na kolejnej przecince odnalazłam znaki szlaku konnego. Szłam nimi do Soczewki, aż zaczęły się domki letniskowe i inne perły PRL-owskiej architektury:>Już w Soczewce. Wzdłuż brzegów jeziora doszłam z powrotem do kościoła i cmentarza, gdzie czekało autko. Mam nadzieję, że nie jest to moja ostatnia minitrasa w te rejony. Las nigdy mi się nie nudzi, a w dodatku tam zostało jeszcze kilka cmentarzyków do odnalezienia.

12 komentarzy:

 1. Dlaczego nie pojawiają się nowe wpisy? Czekam z niecierpliwością. Mam nadzieję że u pani wszystko dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 2. jest ok, po prostu średnio chce mi się już prowadzić tę stronę. jak najbardziej nadal jeżdżę i chodzel foty pokazuję na FB. możliwe ze dodam tu jeszcze odcinki o beskidzie makowksim

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, bo to wyjątkowa strona, bardzo wartościowa, zwłaszcza dla kogoś, kto mieszka poza granicami Polski i bardzo tęskni za tymi klimatami... I myślę, że nie jestem tu wyjątkiem ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam sie z tym co napisano wyzej. Zawsze czekam z niecierpliwoscia na nastepne odcinki! Jak Pania znalezc na FB?

  OdpowiedzUsuń
 5. Duuużo przepięknych zdjęć. Chyba zostałem przekonany żeby też tam pojechać na wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda że to już koniec piękne zdjęcia dzięki którym przenosiłam się razem z Panią w te cudowne miejsca.Dziękuję bardzo i z nutką nadziei liczę że może jeszcze zabierze nas Pani w zapomniane piękne miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziekuje za lata miniwycieczek w piekne miejsca. Pani zapis etnograficzny jest niezwykly i wartosciowy. Zycze duzo zdrowia, wielu wycieczek i powodzenia. Jeszcze raz dziekuje!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ironicznie, tak jak wiele domow, cmentarzy, i miejsc ktore mielismy okazje zwiedzac dzieki temu blogowi, sam blog utknal w czasie...

  OdpowiedzUsuń
 9. Znalazlam sie tu przez przypadek, szukajac w sieci info o starych chatach w Kampinosie... Cudowna strona, piekne zdjecia, inspirujace wpisy! Nie moge przestac czytac i na pewno wroce przejrzec cale archiwum. Dziekuje bardzo za przyblizenie w ciekawy sposob tak wielu zagadnien i miejsc. Wszystkiego dobrego! Monika

  OdpowiedzUsuń
 10. Gałązki na leśnych mogiłach - https://www.krosno.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/galazki-jedliny-na-lesnych-mogilach

  OdpowiedzUsuń
 11. Rozumiem autorkę, że Facebook jest wygodniejszy, ma większe zasięgi, ale mimo wszystko szkoda. Co blog to blog. Co własna strona to właśna strona

  OdpowiedzUsuń