Myślałam, że wyczerpałam temat cmentarzy w rejonie Puszczy Białowieskiej rok temu, ale zdecydowanie tak nie jest, jeszcze trochę ich zostało, na szczęście :) TU ostatni odcinek poprzedniego cyklu na ten temat.
Prawosławne cmentarze Podlasia mogą zaciekawić nawet tych, których takie tematy nie kręcą. Bo są często bardzo różne od tych, które widujemy na co dzień w swojej okolicy - no chyba, że mamy to szczęście i pochodzimy właśnie z podlaskich okolic :) Najbardziej charakterystyczna cecha to kolorowe pomniki. Niebieskie, żółte, zielone, czasem nawet różowe.
Cmentarz prawosławny nowy w Narewce znajduje się na tyłach miejscowości, blisko cmentarza starego. Nazywa się nowy, ale ma około stu lat. Jest tu sporo kolorowych, w tym przedwojennych nagrobków i porcelanek.
Grób z 1937 roku, na prawo od wejścia na cmentarz. Bardzo ciekawa porcelanka:
1937 rok:
Kolejny ciekawy grób ze starą porcelanką:
XIX-wieczny stary cmentarz prawosławny w Narewce jest nieczynny od ponad stu lat i ma ich prawdopodobnie prawie dwieście. Podobno dopiero niedawno wykarczowano tutaj zasłaniające pozostałości krzaczory. Teren otoczony starym murem jest spory, zachowało się już niewiele w porównaniu do tego, co było jeszcze całkiem niedawno - tak usłyszałam od kobiety spotkanej na pokazanym wyżej nowym cmentarzu. Podobno niestety sporo rozkradziono na złom.
c.d.n.